A mám ho tu zase. V pracovním emailu se skví srdceryvná žádost o pomoc. Předchází jí dlouhý seznam všech možných odesílatelů a přeposílatelů, od toho posledního byla pro jistotu rozeslána do celého adresáře. Co kdyby - zachraňujeme přece zdraví, či dokonce životy, nejčastěji mladých lidí nebo dětí. Leukémie, nádor, popáleniny, záhadná onemocnění, kvůli kterým je naléhavě potřeba krev, dřeň, leukocyty, atd. Byly doby, kdy jsem hrdě figurovala mezi rozesílači. Co kdyby ...
Pak mě kamarád z IT upozornil, jak to na světě chodí. Tak teď dělám něco jiného. Otevřu jistou internetovou stránku a koukám se tam po tom svém mailu. Světe, div se, zatím mám stoprocentní úspěšnost. Pak si dovolím jeden hromadný mail, ve kterém požádám alespoň ty naposled zúčastněné, ať to zastaví a přiložím odkaz na patřičnou stránku. Možná budu za morouse. Ale já prostě nemám ráda, když si ze mě někdo podobným způsobem utahuje.
Ta užitečná stránka se věnuje fenoménu, zvanému hoax. Podivný sci-fi název označuje "poplašnou, nebezpečnou a zbytečnou řetězovou zprávu". Jsou jich tucty a vesele kolují internetem celé měsíce, zahlcují emailové schránky a cloumají emocemi jejich majitelů.
Internet je strašně užitečná věc. Některé z těchto zpráv začaly svou cestu skutečně jako prosby o pomoc v krizové situaci a mnohé z nich také svůj účel splnily. Bohužel jednou vypuštěné už se těžko chytá. A tak dávno po tom, co skončila jejich platnost, plují jako prázdné schránky obrovským vesmírem sítě.
Prosím, pokud to ještě neděláte, odchyťte sem tam nějakou ;-)