N?kdo to rád s papri?kama

Já taky

Miluju pikantní a ostrá jídla. Už dlouho. Ale co také může představovat pálivé jídlo jsem plně pochopila před necelým rokem, když jsme na návštěvě u Muzikanta, který je též vynikajícím kuchařem, ochutnali ten neskutečný dál a zeleninové sabdží podobných vlastností. Tam jsem poznala, že harmonie chutí není jenom reklamní brebt, ale může mít i konkrétní náplň.

 

Nejdřív člověka pochopitelně zarazí pálivost, v případě naší hostiny definována jako „dětská“ (v měřítku průměrného Inda), po které mu vyhrknou slzy a začne se trochu potit. Nicméně skoro současně s horkostí se v ústech rozlije úžasně lahodná a dosud nepoznaná chuť, tvořená směsí dalšího použitého koření, volbou překvapivě jednoduchých surovin a rafinovaným způsobem přípravy, která jedlíka nutí ládovat se dalšími a dalšími sousty bez ohledu na rudnoucí obličej  a kapky na čele. Posléze zjistí, že ani ta pálivost není tak strašná a klidně by si řekl o nášup.

 

Pak už jen omámeně sedí, vychutnává si příjemný pocit tepla, který se z břicha rozlévá do celého těla, doznívající chutě a vůně a zasychající krůpěje na kůži.

 

Pod vlivem tohoto nezapomenutelného zážitku a vybavena několika základními radami jsem se začala o indickou kuchyni víc zajímat. Zájem postupně přerostl v oblibu a lásku, nebo aspoň nutkavou potřebu. Sbírám recepty a sháním ingredience, nakupuju asi tak pětkrát víc zeleniny než dřív. A taky koření. Jako prospektor na Duně donekonečna objevuju taje voňavých přísad a způsoby, jak z tobolek a prášků vydolovat co nejvíc požitku. Pochopila jsem, proč indičtí spisovatelé tak často nostalgicky píšou o vůni domácího jídla, která je cítit už na začátku ulice. To se nedá jen tak přejít.

 

Mužové v mé domácnosti nejsou vybíraví, ke kuchařským experimentům jsou vstřícní a netrpí  předsudky. Zelenina, čočka, rýže a jogurt v jednom opulentním chodu je nevyvedou z míry a s chutí si užívají rozmanité kombinace. Všechno to voní, pálí a zase zjemňuje a různě se to prolíná.

 

Nad tím jako bůžkové hřejivé kuchyně bdí na šňůře se sušící čili papričky a čekají na svou velkou chvíli. Až je pokrájené na kousíčky vhodím na pánev s horkým olejem spolu s kurkumou, zázvorem či koriandrem a vzduchem se rozlije ta nádherná štiplavá vůně. Je lepší recept na zimu?

 

Přečteno 1491x
 
Komentáře