Fajn, ale jak je to doopravdy ? Jestli jsem to chtěla vědět a rozšířit si v tomto směru obzory, našla jsem, co jsem hledala. Orientalistka a indoložka D. Marková napsala tuhle knížku chytře, čtivě a s porozuměním. Hluboký zájem o věc čiší z každé stránky.
Co si budeme povídat, historie se z čistě ženského hlediska často nepopisuje. Ono se tak nějak předpokládá, že v těch kuchyních a dvorcích se nic moc zajímavého stejně neděje. Jenže, jak, milé sestry, dávno víme, to je hluboký omyl. Děje se toho někdy tolik, že by jeden život vydal na tři další.
Historie žen v Indii je z velké části historií zvláštního světa, který se rozvinul v prostředí silné náboženské a sociální kontroly. Hinduistky nebo muslimky, všechny potřebovaly v tomto světě přežít, milovat, rodit děti, stárnout ... Vyrovnat se s politickými a jinými zvraty, nařízeními a zákony, tradicemi a nezadržitelným vývojem.
Pokud se tedy chcete dozvědět, jak je to s tou Kámasútrou a upalováním vdov, ale taky co pro život žen znamenal Manuův zákoník, příchod muslimů a Britů, oddělení Pákistánu a hnutí Mahátmy Gándhího, či jak je to se životem v pardě a všemi těmi záležitostmi kolem indických sňatků, stačí se začíst.